“Сім’я, яка молиться разом, залишається разом”

Молитва – це найкращий засіб духовного розвитку як батьків, так і дітей . Тому молитва повинна стати звичаєм, вкоріненим у щоденне життя кожної сім’ї. Саме молитва творить родинну єдність, в якій присутній сам Христос, бо, як навчає Господь, «де двоє або троє зібрані в Його ім’я, там і Він серед них» (пор. Мт 18,  20).  

Божий задум щодо подружжя реалізовується тоді, коли в родинному колі формується середовище молитви та дарується можливість духовного зросту[1]. «Суттєво, щоб діти конкретно бачили, що для їхніх батьків молитва є насправді важлива. Молитва в родині й прояви народної побожності можуть мати більшу євангелізаційну силу, ніж уся катехизація й теоретичне навчання»[2], каже папа Франциск. Щоб навчити дітей молитви, важливим є приклад та живе свідчення батьків. Тільки спільно молячись з дітьми, батьки можуть «досягти глибини дитячих сердець, залишаючи слід, якого не зможуть стерти майбутні життєві події»[3].

Духовне життя не обмежується тільки участю у Божественній Літургії, але, слід пам’ятати і про приватну молитву. Тобто повинен існувати глибокий зв’язок між літургійною і приватною молитвою[4]. Сім’я повинна створити всі умови для того, щоб літургійна молитва мала продовження у приватній домашній молитві. Святий Іван Павло ІІ заохочує до спільної Молитви Часослова, нагадує про ранішню і вечірню молитву та навчає, щоб сім’ї читали Слово Боже, роздумували над ним[5]. Молитва формує атмосферу віри та вчить дітей відчувати Божу присутність[6]. Вона приносить у сім’ю Божу допомогу, благословення, милосердя, прощення. Молитва зміцнює родину, позаяк там, де присутній Бог, там існує гармонія[7].

Папа Франциск наголошує на необхідності представляти молодим подружжям важливість сімейної молитви та участі у недільній Євхаристії. Разом з тим понтифік заохочує, щоб сім’ї брали участь у різних заходах, які б збагачували їхній духовний стан[8].

Підсумовуючи, варто зазначити, що молитва є ключовою в будуванні сімейної спільноти як «домашньої Церкви». Молитва має різні виміри і слід користати з неї повноцінно. Для сімей важливо щоденно молитися, читати Слово Боже і брати участь у Євхаристії[9], адже сім’я, яка молиться разом, залишається разом, запевняє свята Мати Тереза.

Автор статті: о. Олег Вовк

[1] Пор. P. Sawa, Nauczanie papieża Franciszka o rodzinie w Kontekście jej powołania do ewangelizacji  i wychowania, 69.

[2] AL, 288.

[3] Іван Павло ІІ, Сімейне співжиття, с. 237.

[4] Пор. ІІ Ватиканський Собор, Конституція про святу літургію Sacrosanctum concilium [«Святий собор»] (4 грудня 1963), 12 // Документи ІІ Ватиканського Собору. Конституції, декрети, декларації, репринтне видання, Львів: Свічадо 1996.

[5] Пор. Іван Павло ІІ, Familiaris Consortio, 61.

[6] Пор. Папська рада у справах сім’ї, Приготування до Тайни подружжя, 56.

[7] Пор. P. Sawa, Nauczanie papieża Franciszka o rodzinie w Kontekście jej powołania do ewangelizacji  i wychowania, 70.

[8] Пор. AL, 223.

[9] Пор. Там само, 29.

Більше статтей за темою

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *